utorok, 21 mája, 2024

Vyberáme bazén – tipy a odporúčané modely s výhodnou cenou

V posledných rokoch sa trh s bazénmi natoľko zdemokratizoval, že takmer každý si môže užívať vodné radovánky bez toho, aby ho to stálo veľké peniaze. Ak sa chcete stretnúť ako rodina, čo môže byť lepšie ako bazén a dobrá grill party?

Na trhu existuje veľa riešení, ktoré sú prispôsobené všetkým záhradám aj rozpočtom. Na inštaláciu bazéna je potrebné vyčleniť si minimálnu plochu 100 m². Čo sa týka rozpočtu, bazény sa pohybujú v rozmedzí od 100 do 20 000 eur.

TIP: odporúčané a cenovo dostupné modely nájdete v článku : vyberáme merkury market bazén

Aký typ bazéna a aký rozpočet si môžete dovoliť?

Existujú 3 typy bazénov: zapustený, polozapustený a nadzemný.

Nadzemný (alebo kopaný) bazén: bezkonkurenčný komfort a trvanlivosť!

Ide o pevnú inštaláciu. Výhodou zapustených bazénov je ich technické aj estetické začlenenie do vašej záhrady. Voľba zapusteného bazéna je výhodnou investíciou najmä vtedy, ak chcete mať väčšiu plochu na kúpanie. Táto voľba vám samozrejme aj zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Čiastočne zapustený (alebo polozapustený) bazén: voľba „do každého terénu“

Aj polozapustené bazény sú obľúbené vďaka svojej estetike a tiež zvyšujú hodnotu vašej nehnuteľnosti. Bazén má časť nad zemou a časť, ktorá je v zemi. Tento typ bazénov sa odporúča na ťažko prístupné miesta. Výber polozapusteného bazéna je ideálnou voľbou v oblastiach so svahovitým terénom.

Nadzemné bazény: jednoduchá preprava

lacný bazén

Nadzemné bazény majú lacnejšiu a rýchlejšiu montáž. Mnohých majiteľov lákajú kvôli jednoduchosti používania a prepravy. Nadzemný bazén si vyberajú aj majitelia, ktorí sa chcú kúpať bez toho, aby museli meniť pôdorys svojej záhrady. Z nášho výberu sa osvedčil nadzemný bazén Florida 3,66×1,22 m so stabilnou kovovou konštrukciou.

Výhodami bazéna Florida je relatívne nízka cena, jednoduchá údržba, stabilita skeletu, široká hladina vody a nenáročné spustenie prevádzky. Ak chcete bazén zmontovať, stačí vám iba vyčleniť miesto pre bazén a položiť bazénovú podložku. Potom bazén rozbaliť a zostaviť podpornú konštrukciu, na ktorú sa navlečie bazénová fólia. Od vybalenia bazéna budete môcť do pol hodiny začať napúšťať vodu.

K bazénu je možné pripojiť ľubovoľnú kartušovú alebo pieskovú filtráciu. Za účelom napojenia filtrácie výrobca pripravil priechody stenou bazéna s priemerom 32 mm.

Bazén Florida má steny z 3-vrstvového PVC, čo zaručuje extra pevnosť. Objem bazéna je bez filtrácie a schodíkov 11,5 m3.

Akú veľkosť bazéna si vybrať?

Ak plánujete v bazéne plávať alebo cvičiť, mali by si vybrať bazén s dostatočnou dĺžkou alebo kruhový bazén. Ak bazén potrebujete predovšetkým na relaxáciu a ochladenie, postačí vám aj malý bazén. Záleží aj na sume, ktorú ste ochotní investovať do projektu bazéna a na rozlohe vášho pozemku.

Aký tvar bazéna by ste si mali vybrať?

Existujú rôzne tvary bazénov prispôsobené pre každé použitie a záhradu. Preto zvážte jednak estetické hľadisko, t. j. ktorý tvar sa najlepšie začlení do vašej záhrady alebo krajiny, a jednak výhody toho či onoho tvaru… plávanie, relaxácia, hry, vodná turistika atď.

Medzi najznámejšie modely bazénov patria napr:

 • „oválny“ bazén: integruje sa ľahko a harmonicky. Je ideálnou voľbou pri plávaní na dĺžku a umožňuje dobrú cirkuláciu vzduchu okolo bazéna. Je vhodný pre priaznivcov aqua-siesty aj pre športovcov;
 • bazén v tvare fazule: viaczónový bazén, ktorý jemne zapadá do krajiny. Jeho odlišné zóny oddeľujú hyperaktívne deti od hyperaktívnych rodičov;
 • „obdĺžnikový“ bazén: klasický, štýlový a nadčasový;
 • bazén „voľného tvaru“: optimalizuje dostupný priestor vďaka atypickému tvaru, ktorý sa prispôsobí vašej záhrade;
 • kruhový bazén: len pre športovcov

Ako vybrať dno a hĺbku bazéna?

Výber dna a hĺbky vášho bazéna určuje spôsob používania, komfort, rozpočet na údržbu/vykurovanie a samozrejme – bezpečnosť. Ako pomôcku pri výbere dna a hĺbky bazéna si položte nasledujúcu otázku: „Kto bude bazén používať a ako ho bude používať?“

 • Dno vhodné na rodinné použitie (plávanie, hry, osoby rôznej veľkosti) :
 • Ploché dno s dĺžkou 1,20 m
 • Diskovité dno od 1,20 do 1,80 m
 • Minidno od 1,20 do 1,80 m
 • Dno, ktoré je slabo alebo menej dobre prispôsobené na rodinné použitie:
 • Hlboký koniec od 1,20 do 2,40 m
 • Ploché dno 1,50 m
 • Dno na športové využitie:
 • Na potápanie z dosky: Hlboký koniec
 • Na plávanie: všetky typy dna; najdôležitejším parametrom je dĺžka bazéna
 • Na vodnú cyklistiku: 1,20 m ploché dno alebo minivrstva.

Výber schodov do bazéna

Schodíky sú kľúčovým prvkom bazéna. Okrem toho, že poskytujú prístup, musia spĺňať tri kritériá: pohodlie (dobré sedenie), bezpečnosť a dizajn. V niektorých prípadoch je samozrejme vhodnou alternatívou schodíkov aj bazénový rebrík.

Aký filtračný systém pre bazén vybrať?

Na udržanie čistej a priezračnej vody v bazéne je nevyhnutná údržba. Ide o to, že by ste mali investovať cca 80% do filtračného systému a asi 20 % do kvalitných prípravkov na ošetrovanie.
Kritériami pre výber filtračného systému sú najmä jemnosť filtrácie, časová náročnosť, údržba a spotreba vody. Vo všeobecnosti sa rozlišujú nasledovné druhy filtrácie:

 • piesková filtrácia
 • kazetová filtrácia
 • vrecková filtrácia
 • filtrácia z diatomitovej zeminy
 • sklenená filtrácia

Predajcovia vás budú určite nahovárať na nejaké doplnkové zariadenie ku bazénu, ako napríklad bazénový prístrešok, vyhrievanie, alarmy, atď.
Takéto doplňujúce bazénové vybavenie vám pomôže predĺžiť dobu kúpania (prístrešky, tepelné čerpadlá alebo bazénové kryty). Alebo zjednodušiť údržbu bazéna (prístrešky, bazénové roboty alebo automatické zariadenia na úpravu vody, tzv. elektrolyzéry soli).

Náš tip: ak nemáte priestor na klasický bazén, vyskúšajte vírivý bazén.

Bestway Vírivý bazén Lay-Z-Spa Tahiti AirJet, 180 x 66 cm

vírivka nafukovacia

Neexistuje väčší relax, ako sa ponoriť do teplej bublinkovej vody priamo vo vašej záhrade. Vírivka Bestway umožňuje masážny zážitok až pre 4 osoby. Systém AirJet disponuje 120 tryskami, ktoré produkujú bublinky zo spodnej časti vírivky, čo vytvára dojem horúcej vane. 

Steny tejto vírivky sú vyrobené z materiálu DuraPlus odolného voči prepichnutiu. Vírivka si teda zachováva tvar bez ohľadu na to, koľkokrát ste ju nafúkli alebo vypustili. Vírivka má integrovaný automatický ohrev Freeze Shield, ktorý pôsobí preventívne voči zamrznutiu vnútorných komponentov pri nižších teplotách.

Súčasťou výbavy vírivky je digitálny panel na ovládanie vírivky aj čerpadla. Panel disponuje filtračným systémom a držiakmi nápojov. Panel je prístupný z vírivky. Okrem iného obsahuje energeticky úsporný časovač s riadeným systém vyhrievania. Ak radi plánujete, vyhrievanie vírivky si môžete naprogramovať až 40 dní vopred.

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články