piatok, 22 septembra, 2023

Palivové drevo Vám odľahčí peňaženku, ale ako ním správne kúriť?

Kúrenie palivovým drevom existuje po stáročia už od nepamäti. V poslednej dobe sa však palivové drevo dostalo do úzadia a na kúrenie sa začalo využívať najmä uhlie, elektrina alebo plyn. V súčasnosti, keď sa Rusko vyhráža, že odpojí od plynu aj Slovensko, začali domácnosti čoraz viac šetriť a kupovať drevo. Nie je palivové drevo ako palivové drevo. Ako správne vybrať palivové drevo? Najväčšou výhodou kúrenia palivovým drevom je jeho cena. Z dlhodobého hľadiska sa palivové drevo stále považuje na lacnejší spôsob vykurovania, ako kúrenie napríklad elektrickým krbom.

Drevo možno charakterizovať ako základný druh biomasy, a teda za obnoviteľný zdroj energie. Ak máte vo svojom dome napríklad krb alebo moderný kotol na palivové drevo, môžete sa naspäť ku kúreniu drevom vrátiť. Čo ponúka súčasný trh?


Dávajte si pozor na vlhkosť dreva

palivové drevo
prístrešok na drevo

Platí pravidlo, že čím je drevo vlhšie, tým má nižšiu výhrevnosť aj tvrdosť. No jeho hmotnosť je zase vyššia. Novovyťažené drevo by sa malo ako palivové drevo používať až po asi dvoch rokoch od vyťaženia, ak sa jedná o sušenie prirodzenou cestou v exteriéri. Sušenie odporúčame pod vhodným prístreškom, ktorý drevo ochráni pred dažďom.

Ako druh palivového dreva si vybrať?

V rámci ponuky viacerých predajcov palivového dreva nájdete viacero druhov palivového dreva aj jeho spracovania. U lokálnych dodávateľov nájdete hlavne tvrdé drevo ako buk, dub či hrab:

1.sypané štiepané drevo, ktoré si môžete naložiť a odviezť svojim vlastným vozidlom.

2. kôš palivového dreva, ktorého objem sa udáva v priestorových metroch a zvyčajne má výhodnejšiu cenu.

3. štiepku zo smreku, jedle a borovice,

4. kôš s manipulačnými drevnými odrezkami – Ak vám nevadí, aký tvar bude mať vaše palivové drevo, kúpte si kôš s manipulačnými drevnými odrezkami, ktorý má zvyčajne 1m3.

5. drevené peletky alebo brikety

Ako dosiahnuť efektivitu palivového dreva?

Palivové drevo potrebuje počas doby horenia dostatočný prívod vzduchu. Ak nie je zabezpečený dostatočný prívod vzduchu, drevo môže začať dymiť. Následkom toho sa potom pohľadové okienka zašpinia čiastočkami sadzí. Ak kúrite v kachliach, nikdy nespaľujte v kachliach odpad alebo iné drevné materiály, ktoré nie sú vhodné na spaľovanie, ako napr. impregnované, lakované, či lepené drevo. Takéto spaľovanie nielenže škodí ľuďom, ale môže poškodiť kachle.

TIP: nezabudnite na príslušenstvo ako krbovú zástenu, kôš na drevo či krbové náradie.


Ako správne zakúriť a ohník dlho udržať?

Palivové drevo by ste mali udržiavať v žeravom lôžku zarovno s okienkom kúreniska. Nie je vhodné pripraviť palivové drevo na zakúrenie do tvaru „stanu“. Pred zakúrením si najprv poriadne rozohrejte komín na určitú teplotu. Tak vytvoríte ten správny „ťah“. Správny ťah docielite aj prostredníctvom maličkých driev a potrebného príslušenstva pre kúrenie v krbových kachliach.

Odporúčané krby/kachle

Krbové kachle Baltik6 3,5-8,5KW
Oceľovo – Liatinové kachle W5C 5KW – peterky
Sporák Alfa De Lux 5 Kw
Krbová vložka Fiorina 13kW

Vhodnou ekonomickou a ekologickou alternatívou k získaniu tepla sú solárne panely v-tac od CB elektro.

Odporúčané články

Rockrider e-st 100 | najlacnejší ebike na trhu

Trh s elektrobicyklami, tzv. ebajkami sa v posledných rokoch poriadne rozrástol. Známy športový reťazec decathlon nezaspal na vavrínoch a vytvoril v roku 2023 nové...

ROCKRIDER E-EXPL 520 S | celoodpružený ebike z decathlonu

Decathlon sa v roku 2023 začal poriadne venovať aj kategórii ebike, okrem krásneho modelu e-expl 520 prichádza aj s celoodpruženým bicyklom, ktorý nesie označenie...

Rockrider e-expl 520 | rockrider ebike | decathlon e-bike

Dnes si predstavíme novinku od decathlonu. Konkrétne sa budeme baviť o modeli rockrider e-expl 520. Tento rockrider ebike je podľa nás výbornou voľbou ak...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články