piatok, 12 apríla, 2024

TOP 5 mobilných telefónov + tipy pri kúpe mobilu

Nebudeme si klamať, keď povieme, že mobil je súčasťou nás všetkých. Každý z nich sa však niečím špecifickým odlišuje. Ako vybrať mobil čo najlepšie? Aby sme vám to uľahčili, prinášame vám prehľad najlepších zariadení, a tiež parametre, na základe ktorých by ste sa mali pri kúpe riadiť.

Deti, dospelí či starí ľudia si už dnes zvykli na dotykové smartfóny. Tie si získali obrovskú priazeň a vynikajú svojimi funkciami. Tlačidlové mobily idú čoraz viac do úzadia. Za to tie dotykové môžete využívať na rôzne účely. Či už mobil použijete v práci, škole alebo na bežné využitie, vždy vás prekvapí svojimi praktickými funkciami.

A ak sa Vám nechce investovať plnú sumu, skúste pozrieť ponuku repasovaných smartfónov so zárukou a zľavou až 70%. Repasované Ájfóny nájdete TU.

Mobilné telefóny – recenzie

Prinášame vám prehľad piatich najpredávanejších telefónov, ktoré jednoznačne stoja za to. Tak čo, vyberiete si medzi nimi aj vy?

Samsung Galaxy S10

Jedinečná značka Samsung je známa svojou precíznosťou. Výnimkou nie je ani novinka na trhu Samsung Galaxy S10. Ide o štýlový telefón, ktorý vyniká svojimi funkciami. Zaujme vás tiež kvalitným fotoaparátom, veľkým displejom a prevedením.

mobil

Technické parametre:

Displej: Wide Quad HD 6,1″;

Zadný fotoaparát: 12 + 12 + 16 Mpx

Predný fotoaparát: 10 Mpx

RAM: 8 GB

Vnútorná pamäť: 128/512 GB

Pamäťová karta: Do 512 GB

Batéria: 3 400 mAh

Hmotnosť: 157 g

Rozmery: 149.9 × 70.4 × 7.8 mm

Výhody:

 • Vysoký výkon
 • Tri zadné fotoaparáty
 • Zakrivený Infinity-O displej bez rušivého výrezu
 • Rýchle a intuitívne ovládanie
 • Dostatočne veľká pamäť

Nevýhody:

 • Vyššia cena
 • Nabíjanie trvá dlhšie
 • Náklady

Samsung Galaxy A21s

Dobrý smartfón do 200 eur nie je nemožné zohnať. Dôkazom je jedinečný Samsung Galaxy A21s, ktorý môžete zakúpiť aj na mobil online. Ide o obchod s elektronikou, kde sú repasované telefóny. Vďaka tomu ich môžete zakúpiť ešte za nižšiu cenu. Samsung Galaxy A21s vyniká svojimi funkciami. Zaujme vás svojim obrovským displejom, ktorý však padne do ruky ako uliaty.

Technické parametre:

Uhlopriečka displeja: 6,5″

Rozlíšenie displeja: 1600 × 720;

Operačný systém: Android;

Operačná pamäť: 3 GB;

Konfigurácia kariet: hybridný slot;

Typ pamäťovej karty: MiscroSD;

Maximálna veľkosť pamäťovej karty: 512 GB;

Rozlíšenie zadnej kamery: 48 Mpx;

Rozlíšenie prednej kamery: 13 Mpx

Výhody:

 • Rýchle nabíjanie
 • Kvalitné fotografie
 • Nízka cena
 • Odolná konštrukcia

Nevýhody:

 • Pomalšie reakcie
 • Bledšie farby displeja

Apple iPhone 12 mini

Štýlové prevedenie, elegancia a vysoký výkon. To všetko zahŕňa jedinečný Apple iPhone 12 mini. Vyniká svojimi funkciami, ktorých rozhodne nie je málo. Vysoké rozlíšenie vám prinesie zážitok zo sledovania videí. Apple iPhone 12 mini vás taktiež prekvapí svojim fotoaparátom, ktorý je skutočne mimoriadne kvalitný.

Technické parametre: Veľkosť displeja: 5.4″;

Rozlíšenie displeja: 2340 × 1080;

Vnútorná pamäť: až do 128 GB;

Hlavný fotoaparát: 12 MP + 12 MP,

Mpx; Predný/ Selfie fotoaparát: 12 Mpx;

Funkcie fotoaparátu: HDR, panoráma, nočný režim;

Kapacita batérie: 2227 mAh

Výhody:

 • Pamäť až do 128 GB
 • Kvalitný fotoaparát
 • Praktická veľkosť zariadenia
 • Štýlové prevedenie
 • Veľký výkon

Nevýhody:

 • Nepodporuje pamäťové karty
 • Cena doplnkov

Apple iPhone SE 2020

Mobilný telefón, ktorý obsahuje ten najvýkonnejší čip za cenu, ktorú by čakal len málokto. Taký je nový iPhone SE, ktorý si už stihol získať priazeň mnohých ľudí. Prečo je tak výnimočný? Tomuto zariadeniu nechýbajú praktické funkcie ako vodeodolnosť, brilantný Retina HD displej či bezpečný Touch ID. Vďaka výkonnému čipu beží v tomto mobilnom telefóne všetko, ako má.

Technické parametre:

Uhlopriečka displeja:4,7″;

Rozlíšenie displeja: 1334 × 750;

Operačný systém: iOS;

Operačná pamäť: 3 GB;

Rozlíšenie zadnej kamery: 12 Mpx;

Rozlíšenie prednej kamery: 7 Mpx;

Kapacita batérie: 1821 mAh;

Vnútorná pamäť: 64 GB

Výhody:

 • Sýtosť farieb
 • Výkon
 • Kvalitné fotografie
 • Plynulosť
 • Dvojitý reproduktor

Nevýhody:

 • Výdrž batérie
 • Chýba nočný režim

Apple iPhone XR

Najvyspelejší LCD displej na trhu. Štýlové prevedenie, elegancia a bezdrôtové nabíjanie. To všetko vám prinesie jedinečný Apple iPhone XR, ktorý nielen skvele vyzerá, ale taktiež vás očarí svojimi funkciami. Vďaka inovatívnemu technickému riešeniu siaha podsvietenie displeja až do rohov. Apple iPhone XR je tak skvelou voľbou pre každého, kto túži po elegantnom a zároveň aj vysoko výkonnom mobilnom zariadení.

Technické parametre:

Uhlopriečka displeja: 6,1″;

Rozlíšenie displeja: 1792 × 828;

Operačný systém: iOS;

Operačná pamäť: 3 GB;

Rozlíšenie zadnej kamery: 12 Mpx;

Rozlíšenie prednej kamery: 7 Mpx;

Kapacita batérie: 2 942 mAh;

Vnútorná pamäť: 64 GB

Výhody:

 • Bezdrôtové nabíjanie
 • Plynulosť zariadenia
 • Štýlové prevedenie
 • Rozlíšenie
 • Kvalita médií

Nevýhody:

 • Vyššia cena
 • Drahšie doplnky
 • Chýba Touch -id

Aké sú kritériá pri výbere mobilu?

Pred kúpou mobilného telefónu by ste si mali dať dokopy určité kritériá. Smartfón je predsa investícia do budúcna a nebudeme si klamať, keď povieme, že nejde o malý balík peňazí. Prinášame vám prehľad najdôležitejších parametrov, ktoré by ste si mali dobre premyslieť ešte pred samotnou kúpou. Na základe toho získate mobilný telefón, podľa vlastných požiadaviek.

Android vs. iOS

Operačný systém je asi prvá základná vec, na ktorú je potrebné prihliadať. To znamená, že by ste sa mali rozhodnúť, či chcete Android alebo iOs, resp. iPhone. Každý má na tieto operačné systémy iný názor. Ako sa vraví, sto ľudí, sto chutí. Android aj iPhone však prinášajú svoje výhody a nevýhody.

Čo sa týka rýchlosti, výhodnejší je v tomto smere iPhone. Ten má vysoko výkonné čipy, ktoré zabezpečujú plynulosť zariadenia. Android však prináša iné výhody, ako napríklad to, že má možnosť vloženia pamäťových kariet. Taktiež sú výrazne lacnejšie doplnky, na rozdiel od operačného systému iOS.

Množstvo užívateľov si pochvaľuje kvalitu prevedenia fotografií najmä u iPhonov. Fotky sú reálnejšie a prekvapí vás aj väčšia sýtosť farieb. Mnohé Androidy sú v dnešnej dobe tiež vybavené kvalitnými fotografiami. Ak sa chcete dozvedieť viac o operačnom systéme Android, neváhajte si pozrieť ani známy AndroidPortal.

Záleží na cene?

Spomínali sme si, že dobrý mobil dokážete zohnať aj do 200 €. Samozrejme, sú to len ojedinelé stavy a vo väčšine prípadov dnes kúpite mobil za oveľa vyššiu čiastku. Záleží však na tom? Mobil je investícia na pár rokov, pričom v takomto prípade šetriť je dosť nevýhodné.

Príliš lacný mobil poukazuje na to, v akom stave sú jeho funkcie, kvalita či konštrukcia. Práve preto sa šetriť pri kúpe mobilu rozhodne neoplatí. Taktiež môžete využiť portál Mobilonline, kde máte možnosť zakúpiť mobilné zariadenia za skutočne výhodnú cenu. Každý mobil je však už použitý a práve preto je aj cena nižšia.

Dobrý fotoaparát ako podmienka

Mobil s dobrým foťákom je jednoducho výhra. Pokiaľ nevlastníte doma zrkadlovku, kvalitný fotoaparát sa vám v mobile jednoznačne oplatí. Mobil s dobrým foťákom rozhodne nie je ťažké získať. Vždy sa však zamerajte na jeho veľkosť a funkcie.

Každý predsa túži po dokonalých fotkách a videách. Nočný režim, živé fotografie či panoramatické snímky by mali byť samozrejmosťou. V niektorých prípadoch však nie je rozhodujúci počet fotoaparátov či veľkosť. Zamerajte sa na kvalitu prevedenia. Pre kúpou si na internete overte či je fotoaparát konkrétneho zariadenia skutočne tak spoľahlivý.

Vnútorná pamäť

Pri výbere mobilného zariadenia sa zamerajte aj na veľkosť pamäte. Pri Androidoch je to viac – menej jedno, pretože tam máte možnosť vloženia pamäťových kariet. Čo sa však týka iPhonov, tam to už také ružové nie je. Neprijímajú pamäťové karty, čo je veľká škoda. Pri kúpe však máte na výber z viacerých variant veľkostí pamäte. A to až do 256 GB. Samozrejme, počítajte s tým, že čím väčšia je pamäť, tým vyššia je aj cena, čo je pochopiteľné.

Doplnky k zariadeniu

Vždy sa vopred oboznámte s tým, čo všetko je súčasťou balenia, keď si kupujete mobilný telefón. Samozrejmosťou je nabíjačka, USB kábel a v niektorých prípadoch aj slúchadlá. Čo sa však týka iPhonov, ak si chcete kúpiť doplnky, vyje vás to drahšie.

Bezdrôtové slúchadlá a Smart hodinky je najčastejším doplnkom, ktorý chcú užívatelia tohto zariadenia vlastniť. Aj keď ide o výkonné zariadenia a budete s nimi spokojní, ich cena sa pohybuje v stovkách eur. Pri tomto platí, že čím výkonnejší a kvalitnejší mobil máte, tým drahšie vás vyjdú všetky výdavky. To sa týka aj doplnkov, opravy či riešenia určitých problémov.

Procesor mobilného telefónu

Za všetky operácie v mobile sú zodpovedné tzv. jadrá procesora. Tie sa pohybujú v počte 4 – 8, pričom čím väčšie číslo to je, tým lepšie. S vyššou frekvenciou procesora rastie aj výkon zariadenia. To sa označuje v jednotkách ako GHz, ktoré nájdete vždy v popise mobilného telefónu.

V dnešnej dobe sa pri novších telefónoch vyššej triedy častokrát stretávame s umelou inteligenciou. Ide o to, že v procesore telefónu je obsiahnutá procesorová jednotka či kúsok kódu navyše. To napríklad uľahčuje fotenie či šetrí batériu.

Výdrž batérie

Výdrž batérie sa udáva v jednotkách mHz, pričom platí, že čím väčšie číslo to je, tým vyšší je aj výkon batérie. Pri výbere telefónu je potrebné zohľadniť aj ďalšie faktory, ktoré môžu mať vplyv na výdrž batérie.

Ide napríklad o výkon zariadenia, rozlíšenie displeja a použitie dátových funkcií. Niektoré drahšie zariadenia dnes majú aj funkciu bezdrôtového nabíjania, čo príde vhod práve vtedy, keď sa vám nechce hľadať káble alebo ich jednoducho nemáte po ruke.

Záver

Dobrý a kvalitný mobil dnes viete zohnať aj za lacno. Otázka však je, či sa to oplatí. Pri kúpe mobilného telefónu by sa rozhodne šetriť nemalo. Mobilný telefón je investícia na niekoľko rokov, a to aj v prípadoch, že kupujete zariadenie pre vaše dieťa, do práce alebo na bežné použitie.

Zainvestovať sa oplatí a vráti sa vám to v podobne vysokého výkonu, veľkej pamäte a kvalitného fotoaparátu. Ponuka mobilných telefónov je v dnešnej dobe skutočne bohatá, preto neváhajte a vyberte si aj vy!

A nezabudnite pri kúpe nového mobilu aj na ochranné sklo a puzdro.

Monika D
Ahoj! Volám sa Monika a pochádzam z Liptova. Študujem na vysokej škole v odbore biológia, čo mi je skutočne blízke. Popri štúdiu si však privyrábam písaním článkov, a to sa stalo mojim hobby. Najbližšie sú mi témy v oblasti zdravia, vedy a športu, ktorý tiež patrí medzi moje koníčky. Rada sa však vzdelávam aj v iných oblastiach. Copywriting je kreatívna práca a ja som šťastná, že môžem byť toho súčasťou!

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články