asd
pondelok, 14 októbra, 2024

Ako si vybrať tú správnu chladničku – rady a tipy

Nie je to tak dávno, čo naši starí rodičia skladovali mäso a vajcia v komore pod schodami. Dnes si bez chladničky nevieme predstaviť život. Chladnička sa však v kuchyni neobjaví len tak z ničoho nič. Treba ju vybrať a kúpiť. Poznáte všetky kritériá, ktoré by ste pri jej výbere mali zohľadniť? Pripomenieme vám ich.

Pri nákupe chladničky odporúčame aby ste sa obrátili na overeného dodávateľa napr. alza, tpd či andreashop 

Energetická trieda

Údaj o energetickej náročnosti by mal byť ten prvý, na ktorý pri výbere chladničky zameriate svoju pozornosť. 

Dozviete sa ho na energetickom štítku. Nebuďte prekvapený, keď tam nenájdete údaj A+++. Od roku 2021 sa už takto chladničky neoznačujú. 

Energeticky najšetrnejšie chladničky sú označené písmenom A. Tie najmenej šetrné písmenom G.

Vzhľadom k tomu, že chladnička je spustená nonstop, je výber energeticky šetrného modelu veľmi dôležitý. Možno vám za to nepoďakujú deti ani susedia, ale peňaženka áno. 

Vrrrr… Vrrrr… Skončí to niekedy?

Skončí. Keď sa v obchode s elektrospotrebičmi presuniete k vedľajšej chladničke. 

Hlučnosť chladničky je parameter, ktorí mnohí ľudia pri nakupovaní prehliadajú. V obchode ju nepočuť, tak prečo by ju malo byť doma?

No preto, že doma nie je XY ďalších chladničiek, klimatizácia, hudba z rozhlasu a šuchot desiatok topánok. Až doma sa chladnička predvedie v plnej paráde. Častokrát na škodu jej nového majiteľa. 

Máme pre vás dobrú správu. Pri výbere chladničky totiž nie ste odkázaný na svoj sluch. Úplne stačí, že viete čítať.

Niektoré malé chladničky dosahujú hlučnosť pod hranicou 30 dB. Také šťastie zrejme pri kúpe väčšej chladničky mať nebudete. Ale to vôbec nevadí. 

V súčasnosti dosahuje väčšina moderných chladničiek (aj tých veľkých) hlučnosť pod hranicou normy, ktorá je 47 dB

Predtým, než pri pulte vytiahnete platobnú kartu, si radšej dobre overte, koľko decibelov hluku narobí tá vaša. 

Rovnica na rodinu

Lámete si hlavu nad tým, akú veľkú chladničku potrebujete? Prísť a kúpiť najväčšiu v ponuke, to je leda tak pre boháčov. Väčšina Slovákov nemá toľko miesta ani peňazí, aby si mohla dovoliť dvojkrídlovú chladničku s objemom niekoľkých stoviek litrov. 

Našťastie existuje jednoduchá rovnica, ktorá vašu otázku zodpovie. Nemusíte pritom ani odchádzať od obrazovky a hľadať dávno zabudnutú kalkulačku. 

Je pravidlom, že jedna osoba využije na svoje bežné potreby okolo 60 litrov chladiaceho a 20 litrov mraziaceho priestoru. Ak ste poctivo navštevovali hodiny matematiky na prvom stupni základnej školy, určite viete, čo máte robiť. 

Na to, aby ste zistili, koľko litrovú chladničku a mrazák potrebuje vaša troj-, štvor-, alebo päťčlenná rodina, stačí vynásobiť nároky na jednu osobu počtom osôb v domácnosti.

V tejto rovnici je toho však viac, čo treba zohľadniť. Napríklad to, či si potrpíte na prepravku chladeného piva, ktorú chcete mať vždy poruke. Taká položka zo spoločného chladiaceho priestoru výrazne ukrojí. Možno má však vaša polovička rada cestoviny a chladničku potrebuje len na pár omáčok. 

Pri výbere chladničky musíte zohľadňovať aj takéto premenné. Možno nakoniec zistíte, že si bez problémov vystačíte s chladničkou pre dvoch, hoci ste traja. Ušetríte tak peniaze aj priestor. 

Vnútorné usporiadanie chladničky

Výrobcovia sú toho názoru, že každý má právo vybrať si chladničku podľa svojho gusta. Na tejto filozofii by nebolo nič zlé, keby sa v nej neukrývalo jedno ALE. 

Môcť si slobodne vybrať je skvelé, ale možností je toľko, že sa nakoniec veľa ľudí rozhodne nesprávne. Často ich úsudok ovplyvní cena, dizajn alebo slová až priveľmi žoviálneho predavača. 

Na čo potrebujete chladničku? Asi na to, aby ste v nej uskladnili potraviny, ktoré by sa inak pokazili. Kam však položíte vajcia, keď nebudete mať v chladničke priehradku na vajcia? A načo vám bude obrovská nulová zóna, keď máte chladničku plnú energeťákov? 

Ideálne je vybrať si chladničku, ktorej vnútorný priestor pozostáva z poličiek z tvrdeného skla, s ktorými možno ľubovoľne manipulovať, presúvať ich a meniť tak výšku jednotlivých poschodí. 

Nulová zóna

Možno ju poznáte ako Vitafresh, Biofresh alebo Perfektfresh. Možno ju nepoznáte pod žiadnym z týchto označení. Možno o nej hovoríte ako o zásuvke na zeleninu. Všetky možnosti sú správne. 

Nulová zóna je časť chladničky, v ktorej sa konštantne udržiava teplota 0 °C. Takéto podmienky sú ideálne pre zeleninu, ktorá rýchlo vädne a neobľubuje príliš veľký chlad. Dobrým príkladom je hlávkový šalát. V nulovej zóne vydrží až päťkrát dlhšie než na vzduchu. 

Vstavaná alebo voľne stojaca?

Je to vec vkusu a dovolíme si povedať, ľahko riešiteľná dilema. Stačí sa rozhodnúť, či chcete chladničku, ktorá splynie s nábytkovou stenou a kuchynskou linkou, alebo zariskujete a zvolíte výraznú voľne stojacu chladničku, ktorá sa stane dominantou kuchyne. 

Vstavané chladničky sa v súčasnosti tešia veľkej obľube hlavne preto, že perfektne ladia s atmosférou kuchyne. V dobe, kedy vládne minimalizmus a čisté línie, je zabudovaná chladnička perfektnou voľbou,

Aby sme ale boli objektívni, aj voľne stojaca chladnička má čo ponúknuť. Okrem toho, že vyčnieva, vďaka čomu na seba strháva pozornosť, ktorá by inak smerovala na možno menej luxusné prvky, je aj väčšia a má ľahší prístup. 

Oprava alebo kontrola takejto chladničky je záležitosťou niekoľkých minút. Pri oprave zabudovanej chladničky musíte rátať s pomocou odborníkov. 

Miesto, kam sa chystáte chladničku postaviť, by nemalo byť na priamom slnečnom svetle. Chladnička by okolo seba mala mať dostatok priestoru, aby sa neprehrievala. Nesnažte sa preto ani voľne stojacu chladničku za každú cenu obstavať nábytkom. Iste, v malých bytoch sa počíta každý centimeter, ale hrozí, že si tým privodíte vysoké náklady na jej servis.

Otváranie dvierok

Okrem spôsobu prevedenia, rozmerov a prístupnosti je dôležité myslieť aj na smer otvárania dvierok. Radšej si dvakrát rozmyslite, či si kúpite chladničku, ktorej dvierka budú pri každom otvorení narážať do steny alebo nábytku. Nech by bola akokoľvek krásna, takéto riešenie je vždy nešťastné. Ani silikónové nálepky nie sú 100% ochranou. 

Hoci je možné dvere chladničky vo väčšine prípadov premontovať na opačnú stranu, odporúčame vám zamerať sa na chladničky, ktoré majú dvierka namontované v pre vás správnom smere už od výroby. Ušetríte si tým kopec starostí a riziko, že nesprávnou manipuláciou s dvierkami stratíte nárok na záruku. 

Doplnkové funkcie, ktoré vám uľahčia život

Vyberte si chladničku, ktorá obsahuje aspoň niektoré z týchto funkcií. Verte nám. Vyskúšate ich raz a už sa ich nebudete chcieť zbaviť. 

  • Prázdninový režim
  • Low Frost
  • No Frost
  • Alarm

Prázdninový režim

Vypnúť chladničku, kým nie ste doma, je tá najväčšia chyba, akej sa môžete dopustiť. A to aj vtedy, keď sa v nej žiadne potraviny nenachádzajú. Chladnička, ktorá nechladí, je totiž liahňou najrôznejších plesní a baktérií. 

Chladnička si po aktivácii prázdninového režimu udržiava konštantnú teplotu 15 °C. Bude si ju udržiavať až dovtedy, dokým prázdninový režim nedeaktivujete. 

Low Frost

Vďaka funkcii Low Frost sa vznik neželaného ľadu v mraziacej oblasti zníži až o 80 %. Potraviny sú chladené rovnomerne, klesajú náklady a stúpa výkonnosť spotrebiča. 

No Frost

No Frost zabezpečuje stabilnú teplotu v celej chladničke. Robí to pomocou cirkulácie studeného vzduchu. Eliminuje zrážanie vodných pár, kvôli čomu nedochádza k vzniku ľadu. 

Alarm

Ako názov naznačuje, táto funkcia vás postaví na nohy, nech akurát robíte čokoľvek. Určite sa vám už niekedy stalo, že ste zabudli chladničkové dvere otvorené. Prípadne ste ich zavreli, ale nie poriadne. 

Stať sa môže aj to, že po zatvorení sa dvere samé otvoria. Môžu za to napríklad nesprávne uskladnené potraviny, ktoré ich vytlačia.

Ďalším dôvodom, prečo sa chladničkové dvere otvárajú častejšie, než nám je milé, sú deti. Alarm rýchlo odhalí, že niečo nie je v poriadku. Informuje vás hlasným zvukom

Záver

Nedajte sa zlákať pekným “obalom” a mimoriadne atraktívnou cenou. Tým nezľahčujeme ich váhu pri rozhodovaní, len sa snažíme upozorniť na to, že dizajn a cena nie sú všetko. Urobíte lepšie, keď zainvestujete do možno o niečo drahšej, ale zato kvalitnej a priestrannej chladničky. Pri výbere zohľadnite energetickú triedu, rozmery, hlučnosť a vnútorné usporiadanie.

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články