test
utorok, 18 júna, 2024

Bio eko domácnosť alebo ako znížiť svoju uhlíkovú stopu ekologickou domácnosťou

V každodennom živote sa stretávame s mnohými vecami, ktoré pravidelne v domácnosti používame a berieme ako samozrejmosť. Pri bližšom skúmaní sa však ukazuje, že veľa veci, ktoré bežne používame sú zbytočné a ničia naše životné prostredie. Ak sa ale chcete vo svojej domácnosti starať o životné prostredie, nemusíte prevracať celý život naruby. Aj malé veci môžu znamenať veľký krok pre životné prostredie. Takže ako si zriadiť bio eko domácnosť a čo sa oplatí nakupovať?

Ekologizácia vo vašom každodennom živote prináša efektívne prínosy pre život. Avšak, aby ste mali produktívny zelený domov, musíte byť schopní v prípade potreby znížiť náklady. To však neznamená používať len menej elektriny či neplytvať vodou, ale sa snažiť aj eliminovať výrobky, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie. Napriek tomu, že je zrejmé, že existuje mnoho nákladovo efektívnych spôsobov, ako ekologizovať, na niektoré z nich sa často zabúda.

Dávajte pozor na správne výrobky pre bio eko domácnosť

 Mnoho výrobkov pre domácnosť je možné ľahko vymeniť za alternatívy šetrné k životnému prostrediu. Ekologické výrobky pre domácnosť sú výrobky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, a ktoré pri výrobe, použití alebo pri ich likvidácii nepoškodzujú životné prostredie. Tieto výrobky majú najmenší vplyv na znečistenie životného prostredia a zároveň netvoria veľké množstvo odpadu. Zlepšite svet okolo seba tým, že si vytvoríte ekologický domov s produktmi, ako sú energeticky účinné spotrebiče, zelené čistiace prostriedky a ďalšie! Minimalizujte. Len vďaka takému malému kroku dokážete znížiť svoju uhlíkovú stopu. Na začiatok postačí len upraviť niektoré výrobky, domáce spotrebiče, zmeniť každodennú rutinu a budete môcť mať pozitívny vplyv na životné prostredie. Začať môžete už dnes, ekologické výrobky pre celú vašu domácnosť nájde aj online v prírodnom obchode.

Čistý dom s ekologickými čistiacimi prostriedkami

Či už vás čistenie baví alebo nie, či kupujete lacnejšie prostriedky alebo si potrpíte na kvalitu, vedzte, že vaše čistiace prostriedky môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie. Pri nákupe podlahových alebo viacúčelových čistiacich prostriedkov si pozorne prečítajte štítok. Vyhľadajte výrobky, ktoré sú netoxické a biologicky odbúrateľné a majú recyklovateľnú fľašu. Napríklad na umývanie podlahy, pri pokojne aj každodennom použití je výborný ekologický odmasťovač s príjemnou vôňou pomaranča . Okrem bežnej mastnoty vás zbaví aj iných nepríjemnosti – odstráni aj motorový olej škvrny, ba dokonca aj zalepenú žuvačku.

Riad a doplnky do každodennej kuchyne

Ochrana životného prostredia je dôležitou otázkou vo všetkých oblastiach nášho života. To nevylučuje ani kuchyňu. V domácej kuchyni existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť energiu a zároveň si ochrániť životné prostredie. Takže aj vo vašej kuchyni môžete zaistiť, aby ste používali udržateľné produkty, napríklad kompostovateľný riad, bambusový príbor,  kokosové misky, či ekologické prírodné mydlo . Používajte biologicky rozložiteľné vrecia na odpadky alebo nerezové fľašky namiesto plastových . Napríklad, aj umývačka riadu šetrí vodu. Ak však do nej použijete ešte aj ekologický gél, ktorý neobsahuje fosfáty z mydlových orechov , tak zabijete dve muchy jednou ranou. Ak však nie ste vlastníkom umývačky riadu, riad môžete umývať aj bez jednorazových hubiek, ktoré sa dajú jednoducho vymeniť za prírodnú hubku, alebo za drevenú kefu na riad . To bude tá pravá bio eko domácnosť.

Bio eko domácnosť – igelitky nie !

Okolo nákupných tašiek je veľa otáznikov. Isté je len jedno: naliehavo potrebujeme znížiť spotrebu jednorazových tašiek, pretože ročne použijeme miliardy plastových tašiek, ktoré po prvom použití končia nevyužité v koši. Väčšina tašiek je vyrobená z ropy. Vrecia však nie sú problematické len pri ich výrobe; recyklačný proces tiež spotrebúva dodatočnú energiu. V najhoršom prípade vrecia skončia ako plastový odpad v mori alebo v iných častiach prírody. Na nákup vám preto postačí aj bavlnená taška alebo krásna funkčná retro sieťovka . Dokonca ani každý druh ovocia nemusíte osobitne dávať do jedného sáčka. Existuje na to špeciálne praktické vrecko z biobavlny . Ženy by zase naopak mohli oceniť ekologickú kozmetickú tašku . Ak sa bojíte zmeny klímy, používajte svoje plastové tašky, či už organické nie, tak často, ako to len bude možné. Bavlnené tašky sú ekologickejšie iba vtedy, ak sa používajú veľmi často.

Ekologické pranie

Čoraz viac ľudí sa rozhoduje integrovať ekologickosť do svojho každodenného života a aj také obyčajné pranie odevov má veľký potenciál zaistiť väčšiu udržateľnosť. Pranie bielizne nie je pre väčšinu z nás len domácou prácou, ale aj záťažou pre životné prostredie. O tom, že netreba prať často, o nastavovaní správnej teploty, rýchlosti odstreďovania alebo triedení prádla pre šetrné pranie hádam ani netreba písať. Dôležité však je aj to, s čím periete. Aby vaša biela bielizeň bola naozaj biela aj bez obrovskej dávky chémie, môžete použiť bieliacie mydlo na pranie . Je to pracia sóda (uhličitan sodný) obohatená kyslíkom, ktorá má bieliaci a dezinfekčný účinok. Navyše je úplne biologicky rozložiteľný. Okrem toho, šetrné pranie v práčke aj v rukách zabezpečí prírodné pracie mydlo, ktoré pri praní vylučujú prírodný saponín, ktorý funguje ako mydlo a to predstavuje najšetrnejšiu metódu prania, pre životné prostredie i zdravie. Mydlo zanecháva vo vypranej textílii chemické reziduá, takže sú vhodné aj pre citlivú pokožku alergikov, exematikov a malé deti. Ak ste však fanúšikom pracích gélov, môžete použiť ekologický, ktorý je bez vône a šetrne perie farebnú bielizeň. Tí, ktorí chcú prať udržateľnejšie, majú na to dnes naozaj dostatok príležitostí.

bio eko domácnosť

Starostlivosť o telo

Aj v kúpeľni existuje mnoho spôsobov, ako si urobiť dobro bez poškodenia našej planéty – eko mydlo, biobavlna a pod. Lebo tu fľaša, tam nádoba a práve preto sa aj v kúpeľni hromadí veľa zbytočného odpadu.  Obaly na jedno použitie sú navyše zvyčajne vyrobené z plastu, ktorý je ťažké recyklovať. Zvlášť v prípade šampónov, tekutých mydiel, krémov, ale aj jednorazových paličiek do uší, ktoré môžete nahradiť tyčinkami z brezového dreva a bavlny . Veľmi častým odpadom sú aj jednorazové kefky. Áno, aj tie môžete nahradiť ekologickejším spôsobom v podobe bambusovej kefky. Bambusová kefka je vyrobená z tepelne ošetreného bambusu pestovaného trvalo udržateľným spôsobom. Výnimkou nie sú ani klasické tampóny na odlíčenie pleti, ktoré má doma takmer každá žena. No uznajte, koľko ich denne končí v smetnom koši. Práve preto je lepšie vymeniť jednorazové za príjemné, mäkké bavlnené, ktoré môžete použiť viackrát. Ďalším nadbytkom sú jednorazové vložky, ktoré môžete nahradiť menštruačným kalíškom. Takže, keď sa budete chcieť doma zbaviť chémie a siahnete po prírodných kozmetických doplnkoch, skúste sa zbaviť aj jednorazového odpadu – ten do bio eko domácnosti nepatrí. Žiaľ, v tomto svete, kde je všetkého neúrekom nestačí jednu vec nahradiť druhou, hoc aj ekologickejšou. Dôležité je veci zmenšiť, znova použiť, recyklovať . Znížte potrebu nákupu nových produktov, ktoré nie sú šetrné k životnému prostrediu.

Nikol B
Ahojte. Som tvrdohlavá, sarkastická, večne usmiata vyštudovaná žurnalistka, blogerka a copywriterka na voľnej nohe. Momentálne som však full-time mama, ktorá objavuje nové zákutia života. Milujem to. Avšak, aby sa moja slovná zásoba nescvrkla na jednoslovné pomenovania, venujem sa vo voľnom čase naďalej písaniu. Najradšej píšem o veciach zo života - cestovanie, zdravie, vzťahy, príroda. Mimo to však rada fotím, spoznávam Slovensko a trávim čas s rodinou, najlepšie niekde vonku.

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články