utorok, 21 mája, 2024

Tipy ako vybrať záhradný nábytok

Terasy, záhrady a iné vonkajšie priestory nás prirodzene lákajú, najmä keď sa oteplí. A ak sú správne zariadené, dotvárajú obytný priestor vášho domu a vytvárajú kulisu pre zábavu a relaxáciu. Ak nakupujete záhradný nábytok, je dôležité zvážiť zopár faktorov, ako je funkčnosť, pohodlie či materiály.

Zvážte poveternostné vplyvy


Často na vašu terasu prší? Dopadá na vašu záhradu poludňajšie slnko? To všetko sú dôležité otázky, na ktoré je potrebné odpovedať ešte pred výberom záhradného nábytku.

záhradný nábytok

Horúce a suché podmienky môžu spôsobiť, že vám drevený záhradný nábytok popraská a častá vlhkosť podporí hnilobu.

Ak chcete vybrať nábytok, ktorý vydrží, skúste kov. Slnečné žiarenie kov len tak ľahko nezničí, zatiaľ čo plast a drevo sa vždy po určitom čase pod vplyvom UV žiarenia zmenia bez ohľadu na to, čo tvrdí výrobca. Vo vyšších nadmorských výškach to platí dvojnásobne.

Silný vietor môže hliníkový záhradný nábytok odfúknuť. Železný záhradný nábytok síce vietor neodfúkne, ale zase nevydrží slaný vzduch. Slnko je najhoršie zo všetkých. Zmatňuje a mení farby textílií (najmä biela a svetlé farby vyblednú) aj dreva a znehodnocuje plasty a iné syntetické materiály.

V súčasnosti je v hre aj sklenený záhradný nábytok.

Zmerajte si vonkajší priestor

Presne si zmerajte, koľko priestoru máte a ako je tvarovaný. Okolo záhradného nábytku je potrebné nechať dostatok priestoru na pohodlné prechádzanie. Ak máte v exteriéri malý priestor, barový stôl bude vhodnejší ako bežný jedálenský set, pretože barové stoly sú užšie a barové stoličky zaberajú menej miesta ako klasické stoličky. Môžete sa tiež pozrieť na stoly a stoličky do kaviarne alebo bistra, pretože zaberajú menej priestoru.

Vyberte záhradnému nábytku miesto

Budete mať záhradný nábytok položený na mäkkej zemi či tráve alebo na tvrdom povrchu, napríklad na drevenej alebo vydláždenej terase? Mäkké drevo, ako je napríklad borovica, netreba umiestňovať na trávnatý povrch a na exponované miesto. Vlhkosť zo zeme môže spôsobiť nielen hnilobu dreva, ale aj koróziu niektorých kovov.

Dbajte na pohodlie

Nezabudnite, že správnu relaxáciu podmieňuje pohodlie. Ak sa stoličky a ležadlá nedodávajú s vankúšmi, radšej si hneď kúpte k záhradnému nábytku aj vankúše a podušky vyrobené z tkaniny odolnej voči vyblednutiu a plesniam. Ideálne je čalúnené prvky aj vankúše po každom použití odložiť alebo umiestniť mimo dosahu poveternostných vplyvov.

Okrem pohodlných kresiel sú na relaxáciu skvelé aj ležadlá, hojdačky a polohovateľné kreslá. Ak sa potrebujete natiahnuť, môžete si kúpiť aj hojdacie siete alebo ležadlá.

Máte dostatok úložného priestoru?

Ak máte prútený/ratanový záhradný nábytok, určite budete potrebovať priestor na uskladnenie záhradného nábytku na zimu. Ak nemáte dostatok úložného priestoru, skúste radšej záhradný nábytok, ktorý sa dá zložiť, prípadne si prezrite záhradné domčeky. Viaceré typy záhradných nábytkov nájdete po koronakríze aj vo výpredajoch záhradného nábytku.

PS. V poslednej dobe sú neoddeliteľnou súčasťou záhrady aj bazény či vírivky. Tým sa budeme venovať keď sa trošku oteplí 🙂

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články