asd
štvrtok, 12 septembra, 2024

Ako si vybrať slúchadlá – porovnanie, rady a tipy

Slúchadlá boli ešte pred pár rokmi záležitosťou bohatého západu. Dnes ich nájdeme v každej domácnosti. Používajú ich mladí aj starí. Niektorí experimentujú a skúšajú nové dizajny, iní sa zubami nechtami držia osvedčenej klasiky. Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, určite nám dáte za pravdu, že výber nových slúchadiel je drina. Veríme, že tento článok vám pátranie uľahčí. 

Čo si všímať

Zrejme vám netreba pripomínať, že nálepka “bass boosted” nie je všetko. Bežný poslucháč rozdiel nezachytí. Omnoho dôležitejšie je, aby hudba hrala vyrovnane v celom svojom frekvenčnom spektre. 

Tým sa dostávame k zoznamu niekoľkých metrík, ktoré by ste pri výbere nových slúchadiel mali zohľadňovať. 

Dizajn slúchadiel

Asi prvým parametrom, na základe ktorého si slúchadlá lepšie obzriete, alebo ich hneď vyškrtnete zo zoznamu potenciálnych víťazov, je ich dizajn

Teraz však nie je reč o ich farbe alebo unikátnych dizajnových prvkoch, ale o ich technickom spracovaní. To, čo by vás malo v prvom rade zaujímať, je pohodlie a výkon. Jedno s druhým je nerozlučne späté. 

Slúchadlá do uší

V súčasnosti k najobľúbenejším patria slúchadlá do uší. Tie sa ďalej delia na earbuds, ktoré sa vkladajú do vyústenia zvukovodu, a in-ear, ktoré sa zasúvajú do zvukovodu. Určite aj sami uhádnete, ktoré poskytujú kvalitnejší hudobný zážitok. 

In-ear slúchadlá, zvané aj špunty, efektívnejšie izolujú zvuk z exteriéru. Zároveň zabraňujú hudbe, aby rušila ostatných ľudí vo vašom okolí. O kvalite týchto slúchadiel hovorí fakt, že ich používajú aj profesionálni muzikanti. 

Na druhú stranu, toto spracovanie slúchadiel nevyhovuje každému. Ľudia so zúženým zvukovodom môžu mať problém si ich nasadiť, respektíve po dlhšej dobe počúvania pociťujú tupú bolesť. 

Slúchadlá na uši

Éra veľkých slúchadiel na uši je už za nami. Dnes sa najviac predávajú ľahké a výkonné konštrukcie. Dobrým príkladom extrémne výkonných, a zároveň ľahkých slúchadiel na uši sú slúchadlá Koss. 

Tým, že sa slúchadlá prikladajú na uši, je však znížená ich izolačná schopnosť, a to oboma smermi. Niektorí ľudia sa po dlhšom nosení sťažujú na bolesti vonkajšieho ucha. 

Slúchadlá okolo uší

Pomerne novým fenoménom, ktorý si získal srdcia miliónov hráčov a milovníkov kvalitnej hi-fi hudby, sú slúchadlá okolo uší. To, čo sa o nich rozpráva, nie sú iba báchorky. Slúchadlá okolo uší sú skutočne vernou náhradou tradičných hi-fi slúchadiel a headsetov. 

Jedinou nevýhodou je ich vyššia hmotnosť, mierne zdĺhavé nasadzovanie a problematické skladovanie (napríklad vo vrecku nohavíc). 

Konštrukcia slúchadiel

Konštrukcia priamo nadväzuje na typ spracovania. Poznáme otvorené, polouzavreté a uzavreté druhy slúchadiel. 

Otvorené sú také, ktoré slabšie priliehajú k uchu, kvôli čomu sa môže stať, že okrem vás si hudbu bude nedobrovoľne užívať aj celý autobus. 

Na druhú stranu, slúchadlá s touto konštrukciou sú známe vernou reprodukciou zvuku a nízkou mierou skreslenia. To ocenia ľudia, ktorí sa v hudbe radi zameriavajú na každý tón. 

Polouzavreté slúchadlá sú akýmsi kompromisom medzi uzavretými, ktoré neprepúšťajú žiaden šum a perfektne priliehajú k uchu, a otvorenými. Bránia externému šumu vnikať do ucha, ale nezabraňujú hudbe unikať von. 

Frekvenčná charakteristika

To, že zvuk je mechanické vlnenie s určitou frekvenciou, ste sa určite učili už na základnej škole. Čo to však znamená v praxi?

Frekvencia, ktorú je človek schopný vnímať, sa pohybuje od 16 do 20 000 Hz a je značne individuálna. Frekvenčný rozsah slúchadiel sa najjednoduchšie dozviete z grafu, ktorý nájdete v príbalovom letáku či priamo na krabici slúchadiel. 

Spočiatku na vás graf môže pôsobiť mierne chaoticky. Ale to nič. Väčšina údajov je len balast, ktorý vás nezaujíma, pokiaľ nie ste profesionálny muzikant. Poďme si rozobrať, ako je graf členený a čo je dôležité. 

Ako každý graf, aj tento má dve osi. Os X znázorňuje frekvencie. Zľava doprava sú na osi uvedené hĺbky, stredy a výšky. Na osi Y nájdete vychýlenie amplitúdy v závislosti od frekvencie. 

Ako graf interpretovať? Jednoducho. Ak je amplitúda vyššia na ľavej strane, indikuje to slúchadlá so silnými basmi. Ak je vyššia na pravej strane, ide o slúchadlá s výškovým zvukom. Najlepšia je, samozrejme, zlatá stredná cesta. Amplitúda by nemala byť výraznejšie vychýlená ani do jednej strany. Inak riskujete skreslenie zvuku. 

Impedancia a citlivosť

Znie to komplikovane, ale jediné, čo potrebujete vedieť, je ako sa impedancia odráža v kvalite zvuku. 

Čím je nižšia, tým hlasnejšie slúchadlá hrajú, no dochádza k zvýšenému skresleniu zvuku. A naopak. Vidíte. Nepotrebujete poznač poučku z fyziky, aby ste dokázali impedanciu pri výbere slúchadiel využiť vo svoj prospech. 

Citlivosť sa uvádza v dB/Wm. Čím je vyššia, tým hlasnejšiu hudbu slúchadlá produkujú.

Aktívne potláčanie šumu

Inteligentná funkcia aktívneho potláčania šumu vytvára zvuk s frekvenciou, ktorá vynuluje šumy a ruchy prichádzajúce z exteriéru. Hodí sa to na rušných miestach, ako v dopravných prostriedkoch. 

Niektoré druhy slúchadiel, ako napríklad Apple AirPods, ponúkajú možnosť deaktivácie tohto systému. 

Meniče

Na to, aby v slúchadle vznikol zvuk, musí dôjsť k rozvibrovaniu membrány reproduktora. Nestane sa to len tak z ničoho nič. Má to na starosti menič, známy aj ako driver. 

Poznáme dva typy meničov. Jedným z nich sú elektrodynamické meniče, ktoré využíva väčšina slúchadiel. Ich systém sa skladá z membrány, cievky a permanentného magnetu. 

S elektrostatickými meničmi sa stretnete v luxusnejších slúchadlách. Nepracujú s magnetickým princípom, ale využívajú elektrostatický. 

Konektory

Konektory sa môžu pri výbere slúchadiel javiť ako podružný faktor, ale skutočnosť je o čosi komplikovanejšia. Je fakt, že vo väčšine prípadov rozmery konektora, respektíve Jacka, riešiť nemusíte. 

Všetky klasické slúchadlá sú vybavené konektorom s rozmerom 3,5 mm. Ak plánujete počúvať hudbu z mobilu, ktorý nosievate vo vrecku alebo pohodený v taške či kabelke, zvážte kúpu slúchadiel s konektorom umiestneným na kábel v 90° uhle. Predídete tak jeho zlomeniu. 

Sú prípady, kedy vám klasický 3,5 mm Jack stačiť nebude. K domácej hi-fi súprave alebo do práce v hudobnom štúdiu si kúpte radšej slúchadlá s 6,3 mm konektorom. 

Najmenej výkonnou možnosťou je Jack s rozmerom 2,5 mm. Stretnete sa s ním len pri malých a lacných slúchadlách. V súčasnosti nie je veľmi využívaný. 

Káblové či bezdrôtové?

Dnes už nie sú bezdrôtové slúchadlá fikciou. Používa ich čoraz viac ľudí a zdá sa, že valcujú aj klasické káblové modely. V čom sa navzájom líšia? Ktorý typ je pre vás ten pravý?

Zatiaľčo káblové slúchadlá si vystačia s energiou mobilu, bezdrôtové slúchadlá potrebujú z času na čas dobiť. Nabíjanie je, zdá sa, ich jediná vážnejšia nevýhoda. Je to však len vec zvyku. 

Na druhú stranu, slúchadlá fungujúce na princípe Bluetooth nemajú kábel, ktorý by sa mohol zlomiť. 

Trendom sú takzvané true-wireless slúchadlá. V čom tkvie to “true”? V tom, že nie sú spojené ani medzi sebou, ani s mobilom či mp3 prehrávačom. 

Dobrým príkladom true-wireless slúchadiel sú AirPods od Apple. Okrem toho, že vyzerajú štýlovo a na jedno nabitie vydržia hrať niekoľko hodín, majú množstvo funkcií, ktoré uľahčujú ich ovládanie. 

Novšie modely sú vybavené dotykovým ovládaním. S jeho pomocou je možné stíšiť hudbu alebo dočasne deaktivovať aktívne potláčanie šumu. To sa zíde napríklad pri prechádzaní cez rušnú križovatku. 

Čo na to kodeky

Ďalšou z vecí, ktoré musíte pri výbere bezdrôtových slúchadiel zohľadniť, sú kodeky. Tie sa starajú o kódovanie a dekódovanie signálu, vysielaného z mobilu či mp3 do slúchadiel. 

Kvalita hudby preto priamo súvisí s kvalitou kodeku. Najkvalitnejšie kodeky sú AptX HD, LDAC, LLAC, LDHC. 

Menej kvalitný kodek ACC používa vo svojich bezdrôtových slúchadlách spoločnosť Apple. 

Súčasťou Bluetooth je základný kodek SBC.

Športové slúchadlá

Samostatnou kategóriou sú športové slúchadlá. Prečo samostatnou? Pretože spôsob ich používania na ne kladie vysoké nároky.

Pri behu alebo atletike sa osvedčujú in-ear slúchadlá, prípadne slúchadlá okolo uší. Obľúbené sú bezdrôtové slúchadlá, nakoľko nemajú žiaden kábel, čo by vám pri športe zavadzal. Pri výbere slúchadiel treba zohľadniť druh športu a podmienky používania

Slúchadlá, s ktorými plánujete behať v exteriéri, by mali byť vodotesné hneď z dvoch dôvodov. Chráni ich to pred prípadným dažďom, ale aj vaším potom. 

Záver

Šťastie praje pripraveným. Kúpa nových slúchadiel je proces, do ktorého by ste sa nemali púšťať, kým nemáte dostatok informácií. Dobre si preto článok preštudujte. Zvážte svoje možnosti. Ujasnite si, na čo chcete slúchadlá používať. Potrpíte si na kvalitnejšiu hudbu, alebo máte radšej silné basy? Budete ochotný so sebou nosiť nabíjačku na bezdrôtové slúchadlá, alebo zostanete verný klasickej zostave? Len vy viete, čo je pre vás najlepšie.

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články