štvrtok, 8 júna, 2023

Piecka alebo kachle na vykurovanie?

Aký zdroj energie je ideálny pre vykurovacie kachle alebo piecku? Výkon vykurovacích kachlí závisí od ich umiestnenia v dome, od ich výkonu, od objemu (m3) na vykurovanie ako aj od izolácie domu.

Existujú rôzne typy vykurovacích kachlí. Plyn a elektrina ponúkajú skutočnú jednoduchosť používania, ale nemajú taký komfort vykurovania ako modely na drevo.

TIP: ak hľadáte alternatívny spôsob vykurovania, odporúčame hodiť očko na článok: ako kúriť drevom + obľúbené modely krbov, prípadne na článok o elektrických krboch.


Drevo

Drevo je dvakrát lacnejšie ako elektrina. Preto predstavuje najlacnejší zdroj energie. A zároveň aj obnoviteľný, pretože pri ťažbe iných stromov sa vysádzajú nové. Tvrdé drevo (napr. dub, buk) má pomalé a rovnomerné spaľovanie. Mäkké drevo (napr. borovica, jaseň, breza, čerešňa) má rýchle spaľovanie, čo umožňuje rýchlejšie zvýšenie teploty v interiéri.


Pelety

Podobne ako tradičné kachle na drevo, aj kachle na pelety používajú drevné palivo vo forme peliet. Peletové kachle majú systém nakladania a automatický podávač. Ten umožňuje, aby kachle neprestajne fungovali 1 až 4 dni s nastaviteľným vyžarovaním tepla. Nevyžadujú si veľkú údržbu a sú veľmi čisté. Pelety sa však musia skladovať v interiéri, aby boli chránené pred vlhkosťou.


Multipalivo

Kombinované kachle, známe aj ako viacpalivové kachle, využívajú niekoľko zdrojov energie. Zvyčajne drevené polená a pelety. Drevené polená počas dňa na rýchle vykurovanie a vysokú účinnosť a pelety v noci na rovnomerné vykurovanie. Niektoré kombinované kachle dokážu automaticky prepínať z jedného druhu energie na druhý, dokonca aj počas spaľovania. Vďaka zásobníku, ktorý pelety postupne uvoľňuje, môžu tieto kachle fungovať nepretržite viac ako 70 hodín (t.j. cca 6-krát viac ako pri tradičných kachliach).


Elektrina

Tento typ kachlí stačí pripojiť do elektrickej zásuvky a okamžite fungujú. Niektoré vykurovacie kachle sa dajú ovládať pomocou diaľkového ovládania. Výkon elektrických kachlí sa vyjadruje vo wattoch. Čím je vyšší, tým sú kachle schopné rýchlejšie a účinnejšie kúriť. Vyšší výkon prirodzene znamená vyššiu spotrebu energie kachlí. Je skvelý ako jednoduchý záložný ohrievač, keď nepotrebujete veľké množstvo výkonu. Napriek vysokej miere účinnosti, elektrické kachle nevytvárajú toľko tepla ani atmosféru ako skutočný oheň.


Plyn

Z technického hľadiska funguje plynový sporák bez elektrickej energie. Vykurovacie kachle na zemný plyn sú zvyčajne pripojené k sieti zemného plynu. Plynové kachle na propán sú poháňané plynom vo fľašiach alebo zásobníkoch, ktoré je potrebné pravidelne dopĺňať. Plynové kachle sú ideálnym riešením stabilného vykurovania.

kachle

Odporúčané články

Konferenčný stolík – všetko, čo potrebujete vedieť

Konferenčné stolíky sú dôležitou súčasťou každého posedenia. Ich využitie sa neobmedzuje len na pokladanie hrnčekov s čajom alebo kávou, ale hodí sa aj na...

Wolt: Top aplikácia na objednávanie jedla. Tipy, ako získať zľavy.

Nestíhate navariť? Hľadáte s kolegami chutný obed, ktorý k vám rýchlo dorazí? Alebo sa vám jednoducho nechce variť? Každý z nás verne pozná tieto situácie. Nech už...

AJ produkty – katalog kancelárskeho nábytku /zľava pre Vás 7%/

Počuli ste už o spoločnosti AJ Produkty? Pravdepodobne neraz. Táto firma totiž vyniká v mnohých smeroch. Je jednotkou na trhu v predaji produktov, ktoré slúžia obzvlášť do...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články