utorok, 21 mája, 2024

Kupujete nový bicykel? Poradíme do detailov

Ak zvažujete kúpu bicykla, či ste začiatočník, alebo ostrieľaný biker, mali by ste sa pred kúpou zamerať na pár dôležitých vecí, ktoré Vám pomôžu s výberom Vášho nového bicykla.

Pri výbere teda budeme sledovať kritériá: Cena, typ bicykla, veľkosť a materiál rámu a výbava bicykla.

Tip: s výberom bicykla vám pomôžeme v článku : decathlon bicykle – vyberáme nový bicykel, prípadne Vám s výberom ochotne poradia na webe bikera.sk

V prvom rade potrebujete vedieť dve veci : koľko ste ochotný investovať (cena bicykla)? V akom teréne sa s bicyklom budete pohybovať? Zvolený typ bicykla a jeho kvalita by mali byť odrazom Vášho štýlu jazdy a terénu. Prihliadnuť treba aj na dĺžku Vašich výletov, či tréningov na bicykli.

Tip: pre správnu výživu počas výkonu odporúčame preštudovať článok novinky od Kompavy

decathlon rockrider

Cena. Koľko ste ochotný za bicykel zaplatiť?

Pri výbere sa zameriavame v prvom rade na cenu bicykla. Nakoľko sa cena bicykla pohybuje od cca 200€ až po profesionálne modely s cenovkou častokrát na úrovni Vášho ročného platu.

Pokiaľ začínate s cyklistikou, potrebujete bicykel do mesta, či ako príležitostné presúvadlo, zmestíte sa hravo do sumy 500€. No ak chcete cyklistike venovať viac času, určite odporúčame drahšie a špecializovanejšie modely.

Vyberáme typ bicykla / kde budete jazdiť.

Pojmom – kde budete jazdiť – samozrejme nemyslíme lokalitu, lebo je jedno, či jazdíte v Bratislave alebo Žiline, ale typ povrchu terénu.

Podľa účelu radíme bicykle primárne na:

Cestné bicykle

Mestské bicykle

Horské MTB bicykle

Trekingové bicykle

Elektro bicykle

Veľkosť bicykla – tento parameter odporúčame nepodceniť

Veľkosť bicykla je dosť zásadná vec, na ktorú treba brať ohľad. Pri zle vybranej veľkosti sa na bicykli nebudete dobre cítiť a bude Vás bolieť celé telo. Ak je možnosť vyskúšať si bicykel, určite ju využite (ale pozor, každý výrobca má iné rámy a ak máte teraz bicykel s rámom veľkosti L, u iného výrobcu to môže byť napr. XL). Približnú veľkosť si zvoľte podľa tabuľky nižšie ↓

zdroj: Ski-sport.sk

Cestný bicykel

Ako z názvu vyplýva, je určený na cestu. Cestné bicykle ďalej delíme podľa konkrétnej špecializácie. A to: závodný bicykel, triatlonový bicykel / časovkársky špeciál, endurence, aero či performance.

Jedná sa teda o bicykel, ktorý na prvá pohľad rozpoznáte od ostatných. Ak by sme ho chceli prirovnať k psovi, nazvali by sme ho chrtom J

Vyznačuje sa úzkymi pneumatikami o šírke zhruba 25mm, Zahnutými riadidlami (baranmi) a tenkými líniami, nakoľko sa pri cestných bicykloch kladie veľký dôraz na hmotnosť.

Cena

Cena cestného bicykla sa pohybuje od 500 do 10.000 a viac € (napríklad cena bicyklu Specialized Tarmac SL7 Petra Sagana je 12.000€).

Cena sa samozrejme odráža od značky bicykla, materiálu z ktorého je vyrobený rám, a od výbavy bicykla.

Zo známych značiek, ktoré sa oplatí sledovať spomeniem napríklad Specialized, Pinarello, Giant, Merida, či menej známe no kvalitné značky Canyon, Radon a podobne.

Materiál rámu býva pri cestných bicykloch najčastejšie hliník alebo karbón. Oba materiály majú svoje výhody a nevýhody. Karbón je ľahší no náchylnejší na zlomenie (napríklad pri páde). Zato hliník je ťažší ale ,,nezničiteľný,,. Cenovo sa bicykel postavený na karbónovom ráme pohybuje o dosť vyššie ako jeho ťažší hliníkový bratranec. Teda ak neplánujete ísť závodiť na Tour de France, postačí Vám hliník.

Výbava

Štandardom pri cestných bicykloch je mechanické radenie – v predu dvoj-prevodník a vzadu kazeta s 10 až 12 pastorkami. Čím viac má kazeta pastorkov, tým viac prevodových kombinácií môžete použiť. Na drahších modeloch môžete nájsť elektronické radenie označované ako Di2 (radiaca páka a prehadzovačka spolu komunikujú cez kábel a sú napájané batériou) Pozor, elektrické radenie neznamená elektrický pohon (elektrický bicykel).

Klasické v-brake brzdy už pomaly ustupujú diskovým brzdám (mechanické, hydraulické), ku ktorým sa krásne hodia vysoké ráfiky kolies. Na kolesách cestného bicykla nájdete najčastejšie rozmer 700x25c – jedná sa o 28´´ kolesá.

Shimano

Cestné bicykle súčasnosti bývajú najčastejšie osádzané komponentami Shimano : Dura-ace, Ultergra, 105, Tiagra a Sora (zoradené od najvyššej rady). Od rady 105 vyššie sa môžeme stretnút aj s elektronickou variantou Di2.

Campagnollo

Menej častými komponentami sú Campagnollo : Super record, Record, Chorus, Athena, Centaur, Veloce, či komponenty značky Sram: Red Etap, Red, Force, Rival, Apex.

Ak teda uvažujete nad kúpou cestného bicykla, a je pre vás dôležitým ukazovateľom cena, siahnite po modeli s hliníkovým rámom a klasickými ráfikovými brzdami. S rovnakými komponentami bude aj o polovicu lacnejší ako karbónový model s diskovými brzdami.

Horský MTB bike

Najrozšírenejší typ bicykla, z dôvodu jeho všestrannosti. Hodí sa na výlet do prírody či na jazdu po meste. Na prvý pohľad ho odlíšite od cestného bicykla jeho robustnejšou stavbou, širokými pneumatikami a rovnými riadidlami (rajdami)

Z pohľadu odpruženia rozdeľujeme biky na neodpružené (pevná vidla aj zadná stavba), biky s odpruženou prednou vidlicou a tzv Fully(full suspension – odpružená predná vidla aj zadná stavba).

V minulosti boli na MTB bicykloch osádzané ráfikové brzdy (resp. pri najlacnejších modeloch dodnes), ktoré nahrádzajú diskové brzdy(mechanické, hydraulické), ktoré majú vyššiu účinnosť a životnosť. Priemer kolies sa za posledných pár rokov pomerne dosť zmenil. Klasické 26 palcové kolesá začali nahrádzať 27,5 palcové, resp. dnes najobľúbenejšie 29 palcové kolesá, ktoré majú oveľa lepšiu priľnavosť, priechodnosť terénom, rýchlosť…

Z výbavy sa najčastejšie vyskytuje shimano (XTR, XT, SLX(po starom len LX), deore, alivio, acera, altus). Zoradené od naj…

Cena horského bajku sa pohybuje od 200€ do cca 8.000€, kde do ceny zásadným spôsobom zasahuje značka bicykla, výbava, prevedenie rámu a pod. Najlacnejšie bicykle majú oceľový rám, mechanické ráfikové brzdy a mechanické radenie s nižším počtom prevodov (napr. 3×5), kdežto u drahších bicyklov sa stretneme s karbónovým rámom a kolesami, kvalitným odpružením vpredu či vzadu, hydraulickými brzdami, či dokonca elektronickým radením.

V zásade : Ak plánujete kúpiť bicykel ako približovadlo po meste, prípadne na občasný výlet s priateľmi po okolí, vystačíte si s kúskom do 500€.

Ak však plánujete v sedle stráviť viac času, jazdiť dlhšie a náročnejšie trasy, radšej investujte trošku viac.

Elektro bicykel

Samotnou kategóriou sú elektrobicykle. E-biky sú v dnešnej dobe rožšírené ako MTB, no už sa stretávame aj s cestnými e bajkami. Viac podrobností a výber akčných e-bajkov nájtede TU

PS. Ak by ste potrebovali poradiť s výberom bicykla, kľudne sa ozvite mailom, či v komentári, rád poradím (mám najazdené na bicykli viac ako niektorí na aute:)

Michal
Ahoj, Moje meno je Michal, vyštudoval som jazykové gymnázium, a následne som získal titul na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici - fakulta medzinárodných vzťahov. Ako bývalý profesionálny športovec (cyklistika) ma najviac baví písať na témy ohľadom športu, výživy a podobne. Taktiež témy bývanie, stavba, elektro mi nie sú cudzie.

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články