asd
utorok, 16 júla, 2024

Ako vybrať proteín? Rady a tipy aby svaly rástli…

Otázka proteínov sa týka najmä profi športovcov, no na druhej strane aj ľudí, ktorý si radi vo voľnom čase udržujú zdravý životný štýl alebo túžia po určitých viditeľných výsledkoch, ako zníženie/ zvýšenie hmotnosti, nabratie svalovej hmoty… Aby  tieto výsledky dosiahli, mali by dobre zvážiť výber proteínu, ktoré im k tomu dopomôže.  Ale ako vybrať proteín?

V súčasnosti je na trhu široký sortiment proteínov tých najkvalitnejších značiek.  Zároveň je ale potrebné zhodnotiť podľa osobných preferencií, aký typ proteínu je pre vás najvhodnejší.

Ako vybrať proteín? Aké druhy sú na trhu?

My protein akcia

Srvátkové

Asi najvyhľadávanejšou proteínovou klasikou s vysokým obsahom bielkovín sú takzvané srvátkové proteíny, ktoré sú na báze prášku a ich výhodou je, že sú rýchlo vstrebateľné a pomerne ľahko sa trávia.  Možno práve kvôli týmto výhodám sú medzi spotrebiteľmi tak obľúbené.

Kazeinové

Hovorí sa im aj nočné proteíny. A to z toho dôvodu, že na rozdiel od iných proteínov, tieto proteíny fungujú na princípe postupného vstrebávania bielkovín a aminokyselín cez noc. Tým zabezpečujú, že svaly sa počas spánku, keď proteín účinkuje, regenerujú a to spôsobuje aj možný rýchlejší rast svalovej hmoty.

Hovädzie

Ak ste silní športovci, ktorých hlavnou prioritou je naberanie svalovej hmoty vo veľkom, tieto proteíny sú pre vás ideál. Obsahujú totiž vysoké množstvo kreatínu, železa, aminokyselín a vitamínov skupiny B.

Sójové

Ďalšou kategóriou sú sójové proteíny vyrábané zo sójovej múky, ktorým sa potešia najmä vegetariáni.

Konopné

Ide o ojedinelú skupinu proteínov, vhodných pre vegetariánov, vegánov, či re ľudí s intoleranciou na laktózu. Obsahujú totiž bielkoviny čisto na rastlinnej báze.

Klasika alebo…?

Alebo ste zatúžili po mega bombe a úplnej novinke zo sveta športovej výživy, ktorou sú proteíny z hmyzu? konkrétne z cvrčkov? Nech sa páči, ponuku nájdete TU

Obľúbené

Poďme si a dopodrobna predstaviť, ktoré proteíny rôznych známych značiek sú najobľúbenejšie a pre koho sú vhodné.

myprotein
obľúbené kúsky od myprotein.sk

GymBeam True Whey Protein

Ide o srvátkový proteín kvalitnej značky GymBeam s vysokým podielom bielkovín a aminokyselín. Je určený najmä za účelom naberania čistej svalovej hmoty.

Proteín je medzi spotrebiteľmi vynikajúco ohodnotený (až 92% v priemere  zo 495 recenzií) a je označovaný ako top 1 medzi srvátkovými proteínmi.

Spotrebitelia najčastejšie oceňujú:

+  pomer kvalita cena                                              –

+  chuť

+  rozpustnosť

+  vhodný na pečenie

Ako ďalšiu výhodu proteínu uvádzame široký výber príchutí. Môžete si vychutnať príchute ako čokoláda, karamel, jahoda, banán, ale aj kombinácie príchutí ako jahoda-stévia, čokoláda-kokos a mnoho ďalších. 

Značka GymBeam ponúka množstvo druhov proteínov aj pre tých najnáročnejších. Kto nehľadá srvátkový proteín, ale chce skúsiť alebo respektíve potrebuje niečo iné, tak je tu kaseinový proteín GymBeam Micellar Casein, ktorý je zákazníkmi veľmi dobre hodnotený. Je možné ho dostať iba v dvoch príchutiach (vanilka, čokoláda), čo môže byť pre niekoho málo, ale predsa len ide o tradičné príchute, ktorými ani vyberavý nepohrdne.

Kto zatúži po hovädzom proteíne je tu GymBeam Beef protein, ktorý sa tiež oplatí určite skúsiť. Je dostupný takisto v príchuti vanilka a čokoláda. Väčšina zákazníkov vyjadruje s týmto proteínom spokojnosť.  Čo niektorým prekáža, môže byť vyššia penivosť, no naopak iným to zase vyhovuje.

Pre vegánov, vegetariánov a pre ľudí s intoleranciou na laktózu GymBeam ponúka kvalitný konopný proteín Hemp Protein a sójový proteín Protein Soy.

Konopný proteín si môžete vychutnať v príchutiach čokoláda, banán, ale je tu aj možnosť vybrať si proteín bez príchute, čo je možno výhoda pre tých, ktorí si proteíny miešajú do smoothie, alebo rôznych kokteilov, ktoré už príchuť majú, a tak sa to dá správne nakombinovať, bez toho, aby ste zbytočne mixovali viacero chutí. 

Sójový proteín  s vysokým obsahom bielkovín a aminokyselín, je ponúkaný v klasických príchutiach čokoláda, vanilka.

Hodnotenia vybraných proteínov značky GymBeam sú poväčšine veľmi pozitívne, aj keď sa jedná o špecifickejšiu kategóriu a tak ho prirodzene nevyskúšalo až tak  veľké množstvo ľudí. Čo je ale super, v súčasnosti si možnosť dopriať proteín ktokoľvek bez akýchkoľvek prekážok.

Beastpink Yum Yum whey

Značka GymBeam má aj kolekciu produktov s názvom BeastPink, ktoré sú určené špeciálne pre ženy a ich potreby v oblasti zdravého životného štýlu. Medzi nimi je aj srvátkový proteín Yum Yum Whey, ktorý máme aj odskúšaný. Tento proteín okrem vitamínov a minerálov prospešných pre ženské telo obsahuje aj látky na podporu spaľovania tukov. Dá sa teda povedať že ide asi o najvhodnejší proteín pre ženy, ktoré majú za cieľ okrem iného aj zníženie váhy.

Proteín je k dispozícií v 4 základných príchutiach: čokoláda-lieskový oriešok, vanilková zmrzlina, biela čokoláda kokos a najaktuálnejšia lahodná jahodová príchuť s názvom  strawberry splash. Ak si neviete vybrať medzi príchuťami, stavte na to, čo máte radi, alebo vám môžu pomôcť recenzie. Napríklad často sa u spotrebiteľov spomína, že príchuť biela čokoláda kokos pripomína známu chutnú sladkosť Rafaello. Nedá sa ale zhrnúť jedna najobľúbenejšia príchuť, keďže každému vyhovuje niečo iné. My máme odskúšanú príchuť čokoláda lieskový oriešok a môžeme povedať že chutí naozaj dobre. Výber príchute je ale predsa len na vás .

Ďalej by sme spomenuli cenu proteínu, ktorá sa pohybuje okolo 20 eur, čo sa za 1000 gramové balenie určite oplatí.

Jeho vysoké hodnotenie v priemere 94% napovedá o spokojnosti zákazníkov, respektíve zákazníčok, ktoré proteín odskúšali.  Najčastejšie plusy  môžeme zhrdnúť nasledovne:

+ cena

+ chuť

+ rozpustnosť

+ zloženie

+ ľahká stráviteľnosť

Ako ďalšie veľké plus by sme pridali práve to, že je to proteín vytvorený pre ženy.

Takže milé ženy športovkyne, pri výbere proteínu určite zbystrite pozornosť a premyslite si, či práve tento proteín nie je ten pravý.

MyProtein Impact Whey Protein

MyProtein je značka vysokej kvality, o čom svedčí aj to, že ich proteíny sú mimoriadne obľúbené medzi športovcami aj začínajúcimi amatérmi. Je to najmä vysokým obsahom bielkovín a aminokyselín a zároveň nízkym obsahom cukru.

Impact Whey Protein sa môže pýšiť naozaj pestrým a zároveň zaujímavým výberom príchutí. Do série dokopy 34 príchutí, čo je naozaj veľa, patria príchute ako Latte machiato, pekanový koláčik, či dokonca čučoriedkový cheesecake. Jednoducho mňam.

A keďže vyberáme len tie najobľúbenejšie proteíny, ani tento v pozitívnom hodnotení zákazníkmi nezaostáva. To dokazuje hodnotenie v priemere 92% z 315 hodnotení, pričom spotrebitelia najčastejšie oceňujú tieto faktory:

+ cena

+ kvalita

+ zloženie

BiotechUSA 100% Pure Whey

Americká značka BiotechUsa ponúka proteíny vysokej kvality, pričom spomedzi srvátkových proteínov je najznámejší asi 100% Pure Whey s naozaj vysokým obsahom bielkovín a pridanými aminokyselinami.

BiotechUSA myslí aj na ľudí s intoleranciou na laktózu, či s problémami s trávením. Z tohto dôvodu existuje aj verzia proteínu  100% pure whey bez laktózy.

Pre tých náročnejších by sme dali do pozornosti proteín BiotechUsa Iso Whey Zero, ktorý má ešte vypracovanejšie zloženie. Na rozdiel od klasiky je tento proteínový izolát  ponúkaný bez pridaného cukru, laktózy a gluténu.

Proteín má aj verziu NATURAL, ktorá je výnimočná tým, že obsahuje čisto prírodné arómy, surovinu Native Whey Isolate a neobsahuje lepok. Preto je vhodný aj pre ľudí s bezlepkovou diétou. Balenie proteínu je navyše vyrobené zo zníženého množstva plastov, čo je veľké plus pre naše životné prostredie.

Iso Whey Zero je dostupný v 3 príchutiach: kokos, jahodavanilka, škorica.

Ďalej určite zaujme aj proteín Hydro Whey Zero, ktorý neobsahuje cukor, tuk a  lepok, no je výnimočný predovšetkým tým, že  ide o najrýchlejšie sa vstrebávajúci proteín od značky BiotechUSA.

Pre vás športovcov, ktorí chcete nabrať rýchlejšie svalovú hmotu dávame do pozornosti  proteín BiotechUSA protein power.

Jeho zloženie tvorí sójový izolát, kazeín a srvátka s kreatínom. Dá sa teda povedať, že máte proteín aj kreatín  jednom, čo je veľmi praktické.

Vybrať sa dá z 3 klasických príchutí: čokoláda, vanilka, jahoda-banán.

BiotechUSA myslí aj na vegánov. Predstavujeme vám špeciálny Vegan Protein, hrachovo-ryžový proteín z rastlinných bielkovín,  ktorý okrem aminokyselín obsahuje aj extrakty z quinoi, acai, goji.

Ako sami vidíte značka BiotechUSA ponúka nepočetne veľa možností  a tak si tu nájde proteín určite každý.  Okrem širokého výberu z možností charakterizuje BiotechUSA aj kvalita.

Na stránke heuréka  majú proteíny vysoké hodnotenia a spotrebitelia oceňujú najmä + zloženie, + kvalitu , + chuť . Samozrejme nájdu sa aj negatívne recenzie. No ako sa hovorí 100 ľudí sto chutí. Sami musíte zistiť, čo je pre vás to pravé.

Kompava Wellness Daily Protein

Na značke Kompava nás môže ako prvé zaujať to, že ide o slovenský výrobok. A keďže sa venujeme proteínom, poďme si predstaviť asi ich najznámejší proteín Wellness Daily Protein. Okrem toho, že tento proteín obsahuje 65% bielkovín, je obohatený aj o aminokyseliny a vitamíny ako sú  C, E, chróm, zinok. Navyše je obohatený o stéviu, ktorá je známa ako prírodné sladidlo.  Proteín ma  naozaj komplexné  zloženie a je určený úplne pre každého, či už sú to športovci, deti a mládež od 14 rokov alebo jednoducho ľudia, ktorí vykonávajú fyzicky náročnú prácu a o to viac energie potrebujú nabrať.  Lákavé však?

Pozrime sa ako hodnotia proteín spotrebitelia. Môžeme zhrnúť kľúčové faktory, ktoré sa im na proteíne najviac páčia.

+ Komplexné zloženie

+ Vegan

+ rozpustnosť

+ slovenský výrobok

+ chuť

Aj keď má proteín na stránke heuréka pomerne vysoké hodnotenie priemer 88% zo 158 hodnotení, čo znamená, že drvivá väčšina si naň nedá dopustiť, nájdu sa aj ľudia, ktorým nemusí tento konkrétny proteín vyhovovať. Ale ako sme už spomínali, ak vás táto značka zaujala, treba vyskúšať. Uvidíte možno budete príjemne prekvapení.

Prípadne si pozrite akciové balíčky priamo z Kompavy, ktoré nájdete TU, a ušetrite až 13%.

Ktorý si vybrať?

Práve sme vám predstavili obľúbené proteíny od rôznych značiek a vy si neviete vybrať? To je v poriadku. Tento proces si vyžaduje veľa pozornosti, predsa si nekúpime hneď prvý proteín na ktorý narazíme.  Veľa záleží aj od vašich cieľov, osobných preferencií a životného štýlu. Každopádne dúfame, že vám náš článok pomohol a vy si jednoduchšie nájdete ten váš proteín, s ktorým budete spokojní. Držíme palce!

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články