utorok, 21 mája, 2024

Vitamín B6 -Čo je inozitol a čo dokáže s naším telom?

Inozitol je látka podobná vitamínom, ktorá je málo známa. Podobná preto, pretože kedysi sa radil medzi vitamíny B8. Ale potom, čo sa zistilo, že inozitol si telo môže vyrábať aj samo z glukózy, je táto látka teraz považovaná za vitamín, a teda látku podobnú vitamínom. Inozitol sa vyskytuje ako v rastlinách (ako kyselina fytová), tak aj u zvierat (ako myo-inozitol).

Svojou štruktúrou je podobný molekule glukózy a je významným stavebným prvkom fosfolipidov v organizme. V jednoduchosti to znamená to, že tento „vitamín“ sa zúčastňuje celej rady biochemických procesov a má veľké množstvo dôležitých úloh. Napríklad, obyčajné citrusové plody majú relatívne vysoké koncentrácie myo-inozitolu. Na dnešnom trhu ho môžete nájsť v rôznych formách.

inozitol

Inozitol je prítomný prakticky vo všetkých tkanivách ľudského tela. Je obzvlášť vysoko koncentrovaný v mozgu, obličkách, pečeni a slezine, ako aj v semenníkoch. Pretože je podobný vitamínom B komplexu, patrí medzi vitamíny. Z chemického hľadiska patrí inozitol, známy tiež ako cyklohexánhexol, do skupiny alkoholov. Nemá však nič spoločné s luxusným a omamným etanolom, ktorý je obsiahnutý v alkoholických nápojoch, ale má mnoho potenciálnych zdravotných výhod spojených s duševným zdravím a metabolizmom.

Dobrá nálada, čistá pečeň a zdravé srdce

 Inozitol používame v kontexte porúch a sťažností, najmä v oblasti psychiky (vyhorenie, vnútorný nepokoj, depresia, úzkosť, panická porucha, nervozita, poruchy spánku a podobne). Okrem toho sa používa na liečbu cukrovky, vysokého cholesterolu, ale aj na podporu rastu vlasov či kožnej poruchy nazývanej psoriáza. Pozitívne účinky má však na celkovú kožu i nechty. Látka navyše zaisťuje správnu funkciu pečene tým, že prispieva k bezproblémovému transportu mastných kyselín do pečene a tým podporuje aj spaľovanie tukov. Inozitol a chudnutie vedia potešiť mnoho ľudí, pretože pomáha pri transporte tukov a všeobecne pri metabolizme tukov. Ak vezmeme do úvahy všetky pozitívne účinky, znamená to, že chráni aj samotné srdce.

Vplyv na plodnosť

Podľa dostupných informácii, pravdepodobne tiež prispieva k dozrievaniu spermií. Preto po ňom siahajú ženy, ktoré majú problém otehotnieť a následne jeho užívanie predpíšu  svojim partnerom. Avšak, okrem dozrievania spermií sa ukázalo, že je dôležitý najmä pre ženy, pretože má pozitívny vplyv aj na reguláciu syndrómu polycystických ovárií (PCOS). PCOS je hormonálna porucha, ktorá môže ovplyvniť plodnosť. Inozitool a kyselina listová spolu priaznivo ovplyvňujú plodnosť a zároveň spoločne zlepšujú symptómy PCOS. Okrem toho, táto super kombinácia môže podporiť aj ovuláciu. Využiť sa dá aj v tehotenstve, nakoľko môže zabrániť vzniku tehotenskej cukrovky. Nečudo, že ho oceňujú predovšetkým ženy, o čom svedčia aj recenzie na internete. Čo sa týka hormónov a žien, z pokusov na zvieratách sa zistilo, že nedostatok môže viesť aj k poruchám rastu a vypadávaniu vlasov.

gymbeam inozitol

Kde sa v tele vyskytuje?

Primárne sa tvorí v obličkách, ale aj v iných orgánoch, ako je pečeň. Najvyššie koncentrácie sa však nachádzajú v mozgu, kde sa vyskytuje ako medziprodukt v priebehu bunkového metabolizmu. Nedostatok inozitolu môže byť spôsobený nadmerným príjmom alkoholu, kofeínu, či niektorých liekov. Ak telu chýba inozitol, zvyšuje sa hladina cholesterolu, môže sa objaviť ateroskleróza, zápaly pokožky, ekzémy, zápcha alebo vypadávanie vlasov. V prípade cukrovky a niektorých ďalších chorôb môže byť metabolizmus inozitolu narušený a v dôsledku toho môže byť požiadavka výrazne zvýšená. Aj estrogény, alkohol a kofeín môžu tiež negatívne ovplyvniť hladinu inozitolu.

TIP: pozrite si aj vitamíny, minerály a proteíny

Skúsenosti hovoria za všetko

Existuje ako výživový doplnok v rôznych formách – čistý práškový, v kombinácii s inými liekmi, vo forme tabliet a pod. Niektoré sú cenovo dostupnejšie ako iné. Poslednou dobou naberá na popularite. Na internete môžete nájsť mnoho skúsenosti a odporúčaní. Z vlastnej skúsenosti viem, že som sa po užívaní čistého, práškového inozitolu od myprotein cítila lepšie, mala som krásne vlasy, pevné nechty a skutočne lepšiu náladu i energiu. Poznám ženy, ktorým spolu s ďalšími liekmi dopomohol k otehotneniu alebo minimálne zlepšil menštruačný cyklus. Aj na stránke myprotein.sk nájdete mnoho pozitívnych hodnotení. Takže nech už sa rozhodnete pre akékoľvek účinky vyskúšať inozitol, v akejkoľvek forme, určite neobanujete.

Nikol B
Ahojte. Som tvrdohlavá, sarkastická, večne usmiata vyštudovaná žurnalistka, blogerka a copywriterka na voľnej nohe. Momentálne som však full-time mama, ktorá objavuje nové zákutia života. Milujem to. Avšak, aby sa moja slovná zásoba nescvrkla na jednoslovné pomenovania, venujem sa vo voľnom čase naďalej písaniu. Najradšej píšem o veciach zo života - cestovanie, zdravie, vzťahy, príroda. Mimo to však rada fotím, spoznávam Slovensko a trávim čas s rodinou, najlepšie niekde vonku.

Odporúčané články

Dermacol

Do eshopu Dermacol → Česká značka Dermacol sa už viac ako pol storočia venuje zlepšovaniu pleti a starostlivosti o krásu žien. jedenJednu z prvých krycích...

Hairburst: obľúbené produkty

Hairbust šampón Do eshopu Hairbust → Najprv si povedzme niečo o samotnom internetovom obchode Hairbust. Jedná sa o internetový obchod, ktorý predáva vlasové produkty. Najbežnejšie sú...

Gymbeam

Do eshopu gymbeam.sk → Samotný e-shop GymBeam bol založený v roku 2013 a jeho majitelia od začiatku stavajú na starostlivo vyberaných produktoch a spolupráci so...

Sledujte nás

8,948FansLike
1,227FollowersFollow
897SubscribersSubscribe

najnovšie články